پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیر کل دفتر توسعه و عمران روستایی استانداری مرکزی گفت:
بازدید : 427 20 اسفند 1394 ساعت 18:1 شماره :41557

مدیر کل دفتر توسعه و عمران روستایی استانداری مرکزی گفت:

عملیات اجرایی دو بوستان در راستای طرح بین المللی ترسیب کربن در محلات آغاز شد

عملیات اجرایی دو بوستان روستایی در راستای پروژه بین المللی ترسیب کربن روز پنجشنبه همزمان با ششمین روز از هفته منابع طبیعی در شهرستان محلات آغاز شد.

در این مراسم مدیر کل دفتر توسعه و عمران روستایی استانداری مرکزی گفت: حیات و تداوم نسل بشر به منابع طبیعی تجدیدپذیر گره خورده است.

سیامک سلیمانی افزود: مدیریت محیط زیست و منابع طبیعی به انسان سپرده شده تا با مصرف و بهره برداری منطقی از آن زندگی نسل های آینده خود را تامین کند.

وی اظهارکرد: بسیاری از فعالیت تولیدی و اقتصادی از منابع طبیعی ریشه می گیرد و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی منجر به آسیب پذیری آن می شود به طوری که با کوچکترین تنشی همانند خشکسالی روبه ضعف و نابودی می رود.

سلیمانی افزود: با توجه به منویات مقام معظم رهبری که فرموده اند فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود، برنامه های مختلفی در سطح استان مرکزی اجرا شد تا فرهنگ مشارکت پذیری مردم در ارتباط با حفظ و توسعه این منابع حیاتی ارتقا یابد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات نیز در این مراسم گفت: تاکنون بوستان روستایی در این شهرستان احداث نشده بود که در راستای پروژه بین المللی ترسیب کربن احداث دو بوستان هم اکنون کلید خورد .

داوود طالبی افزود: این دو بوستان در روستاهای گل چشمه و یکه چاه از مناطق اجرایی طرح بین المللی ترسیب کربن به وسعت یک هکتار احداث می شوند.

وی بیان کرد: احداث این دو بوستان در دو مرحله اجرا می شود و تا یک سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات یادآورشد: ترسیب کربن به معنای جذب رسوب کربن در بافت های گیاهی است و به دلیل اینکه فعالیت صنعتی با افزایش دی اکسید کربن و شرایط گلخانه ای همراه است، سازمان ملل از اجرای طرح ترسیب کربن در هر منطقه مستعد جهان استقبال می کند.

طالبی افزود: تفاهمنامه سه جانبه طرح ترسیب کربن در شهرستان محلات اردیبهشت سال 92 با حضور نماینده دفتر توسعه عمران زیست وزارتخانه های امور خارجه و کشور و استانداری مرکزی امضا شده است.

وی افزود: این تفاهم نامه بین المللی مربوط به هشت روستای شهرستان محلات است که با استفاده از توانمندی مردمی، برنامه تقویت و احیاء پوشش گیاهی آسیب دیده اجرا می شود.

مراسم کاشت نهال در روستای بزیجان محلات- منطقه اجرایی طرح ملی الگوی توانمند سازی جوامع محلی و روستائیان با رویکرد شبکه اجتماعی کشور- برگزار شد.

شهرستان محلات از توابع استان مرکزی، 185 هزار هکتار عرصه های ملی و طبیعی دارد که 14 هزار هکتار آن را مراتع غنی، 45 هزار هکتار مراتع متوسط و بقیه مراتع فقیر است. 

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :