پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ترسیب کربن گامی مؤثر در کنترل بیابان زایی
بازدید : 405 19 دی 1394 ساعت 20:7 شماره :39794

ترسیب کربن گامی مؤثر در کنترل بیابان زایی
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: اجرای طرح ملی ترسیب کربن در شهرستان محلات با هدف توانمندسازی جوامع محلی گامی مؤثر در کنترل بیابان زایی است.
حمیدرضا مرادی افزود: طرح یادشده با اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در شهرستان محلات در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه جذب دی­اکسید اضافی جو توسط اندام هوایی و زیرزمینی گیاهان مرتعی به منظور کاهش اثرات سوء پدیده گرمایش زمین، ترسیب کربن گفته می­شود اظهار داشت: هدف از این پروژه کاهش دی­اکسیدکربن به عنوان مهمترین گاز گلخانه­ای است.
وی افزود: امید است با فراهم آوردن مشاغل جانبی این طرح، توان معیشتی عرصه نشینان ارتقا یابد و مشکلات موجود در این منطقه که مهمترین آن بیابان زایی است کنترل و با مشارکت مردم بتوان عرصه های این منطقه را اصلاح و احیا کرد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی توضیح داد: تفاهم نامه سه جانبه طرح ترسیب کربن در شهرستان محلات اردیبهشت 92 با حضور نماینده دفتر توسعه عمران زیست محیطی سازمان ملل (UNDP) وزارتخانه های امور خارجه کشور و استانداری مرکزی امضاء شده است.
مرادی افزود: این تفاهم نامه بین المللی مربوط به هشت روستای شهرستان محلات است که قرار است با استفاده از توانمندی مردمی، برنامه تقویت و احیای پوشش گیاهی آسیب دیده، کاهش وابستگی بهره برداران کشاورزی را به همراه داشته باشد.
وی گفت: 12 گروه محلی و منطقه ای برای پیگیری برنامه های طرح بین المللی ترسیب کربن در محلات تشکیل شده و قرار است تسهیلات بانکی با همکاری گروه های محلی برای توسعه مشاغل خانگی این روستاها پیگیری شود.
مرادی بیان داشت: از یکهزار و 200 گونه گیاهی مرتعی و جنگلی استان 207 گونه دارویی است و برآورد می شود از 48 تیپ گیاهی استان طیف وسیعی در شهرستان محلات باشد.
وی با بیان اینکه استان مرکزی هفتمین استان پایلوت برای اجرای طرح بین المللی ترسیب کربن است گفت: درصورت موفقیت این طرح در محلات آمادگی، تعمیم آن به دو میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی استان وجود دارد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :