پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رئیس کل دادگستری استان مرکزی خواستار افزایش اعتبارات بیابان‌زدایی شد.
بازدید : 566 28 مهر 1394 ساعت 16:54 شماره :38217

رئیس کل دادگستری استان مرکزی خواستار افزایش اعتبارات بیابان‌زدایی شد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی در سفر به ساوه خواستار افزایش اعتبارات بیابان‌زدایی شد.

 حجت‌الاسلام "قاسم عبداللهی" در جریان بازدید از پروژه بیابان‌زدایی منطقه طرازناهید ساوه اظهار کرد: در صورت عدم تخصیص اعتبارات لازم برای اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی قطعا با مشکلات بعدی مواجه خواهیم شد.

وی بیان کرد: اجرا نکردن به موقع طرح‌های بیابان‌زدایی علاوه بر تشدید پدیده ریزگردها که مخاطرات زیست‌محیطی را به همراه دارد، پیشروی بیابان را نیز به ارمغان خواهد داشت.

عبدالهی گفت: اقدامات موثر و خوبی در خصوص بیابان‌زدائی در شهرستان ساوه انجام شده است و امیدواریم بتوانیم با پیگیری‌های لازم از طریق استان ضمن حفظ وضعیت موجود، اعتبارات بیشتری را جذب کنیم.

 معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز گفت: اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی به منظور جلوگیری از  بیابانی شدن زمین، فرسایش خاک، مدیریت هرزآب‌ها، احیا و ایجاد پوشش‌های گیاهی انجام می‌شود.

"محمد بهاروند" افزود: با اجرای این طرح‌ها که نیازمند تخصیص اعتبارات ملی است، بخش عمده‌ای از مشکلات روستاهایی که در معرض هجوم شن‌های روان هستند برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرستان ساوه 355 هزار هکتار اراضی بیابانی و مرتع دارد، اظهار کرد: این پروژه  با هدف بیابان‌زدایی و احیای عرصه‌های بیابانی ساوه اجرا می‌شود.

بهاروند تخریب مراتع، فرسایش خاک و چرای بی‌رویه دام را عاملی برای بیابانی شدن محدوده زیادی از اراضی منطقه طراز ناهید ساوه دانست که ترمیم آن نیازمند اعتبارات ملی و بین‌المللی است.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: اقدامات مقابله با بیابان‌زایی در منطقه طراز ناهید ساوه طرح بین‌المللی است که با مشارکت اتباع افغانی انجام می‌شود.

"یوسف یوسفی" افزود: اعتبارات اجرایی با مشارکت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای اینکار تخصیص داده شده است و از سال‌های گذشته تاکنون پروژه‌های تولید و کاشت نهال، آبیاری و نگهداری گیاهان در منطقه اجرا شده است.

وی افزود: اقدامات مقابله با بیابان‌زایی از سال جاری سرعتی چند برابر خواهد گرفت تا به حفظ و توسعه پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ آب منجر شود.

در جریان این بازدید رئیس دادگستری ساوه، دادستان عمومی و انقلاب، مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی و جمعی دیگر از مقامات استانی و محلی حضور داشتند.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :