پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش 1.5 تنی فرسایش خاک در استان مرکزی
بازدید : 37 22 ارديبهشت 1400 ساعت 13:44 شماره :85173

کاهش 1.5 تنی فرسایش خاک در استان مرکزی
 

عبدالحسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: فرسایش خاک علاوه بر خسارت‌هایی که به بخش کشاورزی وارد می‌کند، حاصلخیزی خاک و کشاورزی پایدار را در معرض خطر می‌دهد  و موجب افزایش بیابان‌ می‌شود.

وی تصریح کرد:  یکی از راه‌های جلوگیری از فرسایش خاک  اجرای طرح‌های آبخیزداری است که این مهم در استان با اختصاص ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار به مرحله اجرا در آمد.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به اجرای عملیات بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی در ۲۵ هزار هکتار از ۱۴ حوزه آبخیز استان بیان داشت: این اقدامات موجب کاهش سالانه فرسایش ۱.۵ تن خاک در هکتار شده است.  

محمدی گفت: در سال جاری نیز طرح‌های آبخیزداری  در ۲۲ هزار هکتار از ۱۴ حوزه آبخیز استان با برآورد  ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار انجام خواهد شد.

وی در خصوص طرح‌های جنگل‌کاری نیز بیان کرد: در حال حاضر سرانه جنگل به ازای هر نفر در کشور ۲ هزار متر مکعب و در استان ۴۰ متر مکعب می‌باشد که بسیار پایین‌تر از نرم کشوری است.  

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: برای جنگل کاری در استان مرکزی به ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

محمدی اظهار کرد: در پیش بودن فصل تابستان احتمال آتش‌سوزی در مراتع را افزایش می‌دهد که انتظار داریم مردم از روشن کردن آتش در مراتع خودداری کرده و در صورت مشاهده حریق در مراتع بلافاصله موضوع را اطلاع دهند.