پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ۲ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات مقابله با آتش در مراتع استان مرکزی شد
بازدید : 48 12 تير 1399 ساعت 11:38 شماره :74445

۲ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات مقابله با آتش در مراتع استان مرکزی شد

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از تجهیز این اداره کل به وسایل مهار آتش خبر داد و گفت: ۲ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات مقابله با این نوع حادثه هزینه شد.

سرهنگ «منصور بهزادنیا» روز چهارشنبه افزود: انواع تجهیزات مقابله با آتش سوزی در مراتع از جمله کلاه، پوتین، لباس ضد حریق، بیل، آتش کوب، عینک، ماسک و چراغ قوه با اختصاص این اعتبارات خریداری و در بین ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های استان مرکزی توزیع شد.

وی عوامل انسانی را عمده دلیل بروز آتش در اراضی طبیعی و مراتع استان مرکزی عنوان کرد و افزود: با توجه به گرم شدن هوا و خشک شدن پوشش گیاهی مراتع، برای جلوگیری از بروز آتش سوزی و ایجاد خسارت در اراضی طبیعی و مراتع استان نیاز است مردم از روشن کردن آتش در اراضی طبیعی، پرتاب ته سیگار و یا انداختن استکان و لیوان در مراتع که می‌تواند عامل آتش سوزی شود خودداری کرده و در صورت روشن کردن آتش در مراتع از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.

بر اساس آمار یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ۵۲ آتش سوزی در سال جاری در مراتع استان رخ داده است که بر آثر آنها یک‌هزار و ۲۹ هکتار از عرصه‌های طبیعی دچار خسارت شده است

بر این اساس بیشترین میزان آتش‌سوزی مراتع در این مدت در شهرستان اراک با ۵۳۸ هکتار، ساوه ۲۲۷ و زرندیه با ۱۱۰ هکتار رخ داده است.

 ۱۳ گروه مقابله با آتش‌سوزی متشکل از ۶۵ نفر در شهرستان‌های این استان وظیفه مهار حوادث در مراتع را برعهده دارند و در هنگام وقوع آتش سوزی و سایر بحران‌ها با حضور همیاران طبیعت، مردم و جوامع محلی تعداد این افراد افزایش می یابد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :