پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ظرفیت کنترل روان‌آب در شازند به هشت میلیون متر مکعب افزایش یافت
بازدید : 198 6 آبان 1398 ساعت 13:31 شماره :65659

ظرفیت کنترل روان‌آب در شازند به هشت میلیون متر مکعب افزایش یافت
 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند گفت: ظرفیت کنترل روان‌آب در این شهرستان به هشت میلیون متر مکعب افزایش یافت که این مهم نقش موثری جلوگیری از هدرفت آب و حفظ خاک دارد.

محسن محمدی افزود: ۴۵ میلیارد ریال اعتبار امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به اجرای عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در حوزه های آبخیزداری شهرستان شازند اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با اختصاص این اعتبارات عملیات بیومکانیکی و مکانیکی در پنج حوزه آبخیز شهرستان شازند شامل حوزه آبخیز ایمانلو، ده گلشن، آدینه مسجد، نهرمیان و زالیان اجرایی شد که با اجرای این طرح‌ها ظرفیت کنترل رواناب ها شهرستان افزایش یافته است.

محمدی اظهار داشت: اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز ده گلشن و آدینه مسجد به اتمام رسیده و عملیات اجرایی این طرح‌ها در بقیه حوزه‌های آبخیز با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند یادآور شد: با اختصاص این اعتبارات عملیات بیولوژیک از جمله کپه‌کاری و بوته‌کاری در ۱۰۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز این شهرستان انجام می شود.

محمدی یاد آور شد: ۲۵ میلیارد ریال اعتبار نیز سال گذشته به اجرای عملیات آبخیزداری در چهار حوزه آبخیز این شهرستان اختصاص یافت و عملیات بیولوژیک و بیومکانیک در این حوزه های آبخیز اجرایی شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در سرشاخه‌های سد مخزنی رود کرخه، سد الغدیر ساوه، کمال صالح و سد دز اجرای عملیات آبخیزداری باعث کاهش سرعت آب و فرسایش و کنترل ورود رسوب به این سدها می شود.

محمدی ادامه داد: کنترل فرسایش و رسوب به مخزن سدها، افزایش عمر و حجم مفید این سدها را به همراه دارد.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کند.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :