اصول حاکم بر زندگی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)


26 اسفند 1396 ساعت 0:0
اصول حاکم بر زندگی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)

 

اصول حاکم بر زندگی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)

اصل مشارکت در امور زندگی

یکی از اصول حاکم بر زندگی حضرت فاطمه زهرا «علیها السلام» مشارکت و تعاون در همه مراحل و همه ابعاد گوناگون زندگی می‌باشد علی «علیه السلام» بچه‌داری می‌کرد، فاطمه «علیها السلام» نان می‌پخت و یا گندم آسیاب می‌کرد، علی «علیه السلام» به جهاد می‌رفت و زخم برمی‌داشت فاطمه «علیها السلام» زخمهای او را درمان می‌کرد و شمشیر او را می‌شست، علی«علیه السلام» از مکه به‌سوی مدینه هجرت می‌کرد و فاطمه «علیها السلام» هم به همراه او هجرت را انتخاب می‌نمود. 

ارزشی بودن ازدواج و حاکمیت ارزشها در ازدواج

یکی از مهمترین مسائل در ازدواج غرق نشدن در مادیات ، تجمّلات و فراموش نکردن معنویات و ارزشهاست  که کار بسیار مشکل ولی لازم و بسیار مفید برای زندگی است.

اهمیت دادن به تربیت فرزندان

زندگی اگر از نظر مادی ساده باشد می‌تواند از نظر تربیتی و معنوی ایده آل باشد و لباس تقوا برای فرزندان با اهمیت‌تر از لباس ظاهر و لباس بدن است.

 

اصل میهمان دوستی و ضیافت در خانه

یکی از جلوه‌های زیبای این اصل اخلاقی میهمان پذیری، میهمانی دادن و دوست داشتن این عمل با روی باز است.-در سیره انبیاء الهی و اولیاء دینی همچنین در روایات متعدد دینی بر این اصل دینی و انسانی تکیه شده است.tدر روایت داریم که پیامبر گرامی اسلام «صلی الله علیه و آله» فرموند«اَلضَّیْفُ دَلیلُ الْجَّنَّةِ»  «میهمان راهنمای انسان به‌سوی بهشت است»

ایثار و انفاق خانوادگی

مقدم داشتن دیگران بر خود اصلی بسیار ارزشمند و انسانی است که هر کس نمی‌تواند دارنده آن باشد. یکی از امتیازات خانوادگی حضرت زهرا «علیها السلام» حاکمیت این صفت برجسته اخلاقی بر تمامی آنهاست.بارها و بارها در صحنه های گوناگون جلوه‌های شکوهمند از ایثار جمعی و گروهی حضرت فاطمه «علیها السلام» و اعضاء خانواده او در تاریخ به ثبت رسیده است.الف - قصه سوره هل‌اتی و ایثار گروهی خانواده حضرت فاطمه «علیها السلام»tب - ایثار غذا به میهمان و خود گرسنه بودن.

 

 

استفاده و بکارگیری عوامل معنوی برای حل معضلات و مشکلات

tیکی از متدها و اصول حاکم بر زندگی حضرت فاطمه «علیها السلام» دخالت دادن عوامل معنوی در شئونات زندگی مادّی می‌باشد. 

 

اهمیت و احترام به کار و همکاری در بین اعضاء خانواده

کار در اسلام عبادت است و به‌عنوان یکی از اصول تربیتی و انسان‌ساز مطرح می‌گردد و در سیره اولیاء خدا ارزشی والا داشته است. حضرت علی «علیه السلام» در هر بعد از ابعاد زندگی خود در مقام جهاد، حکومت، سیاست، عبادت ،  باغداری ، مزرعه‌داری و ... بالاترین تلاشها را داشت.حضرت فاطمه زهرا «علیها السلام» نیز در مقام عبادت، دفاع از ولایت ، کار در خانه و خانه‌داری و اداره فدک بالاترین تلاشها را داشت. 

تقسیم کار در خانهtزندگی دارای مشکلاتی است که کار نمودن و تقسیم آن بین اعضاء بسیاری از آن مشکلات را حل می‌کند. زندگی حضرت فاطمه «علیها السلام» پر از تلاش، تفاهم و تقسیم کار است. 

احترام متقابل اعضاء به یکدیگریکی از دستورات اخلاقی اسلام حفظ حریم شخصیتی افراد و احترام متقابل افراد به یکدیگر است.

 

حاکمیت اصل مشورت بر زندگیمشورت یعنی استفاده از فکر، خرد و تجارب دیگران و اضافه نمودن اندوخته‌های علمی و عملی دیگران در زندگی می باشد.یکی از اصول حاکم بر زندگی حضرت فاطمه «علیها السلام» و حضرت علی «علیه السلام» مشورت خواهی و مشاوره با پیامبر مکرم اسلام (ص) به عنوان فکر برتر و قابل احترام بود. این دو بزرگوار بارها به پیامبر (ص) برای امور زندگی خود مراجعه می‌نمودند و از ارشادات و راهنمایی های آن حضرت بهره‌مند می‌شدند.

 

فرمان پذیری حضرت فاطمه (س) از حضرت علی (ع)روزی امام علی «علیه السلام» وارد منزل شد و فرمود فاطمه جان خلیفه و عمر پشت در خانه منتظر اجازه ورود می‌باشند تا نظر شما چه باشد؟حضرت زهرا «علیها السلام» فرمود:«اَلْبَیْتُ بَیْتُکَ وَالْحُرَّةُ زَوْجَتُکَ اِفْعَلْ ما تَشاءُ»  علی‌جان خانه، خانه توست و من زن آزاده همسر تو می‌باشم هر آنچه می‌خواهی انجام ده.

 

 

نفی ارزشهای جاهلی در ملاک انتخاب همسر

امام صادق «علیه السلام» می‌فرمایند هنگامی که طرفین همدیگر را به‌خاطر ثروت یا زیبایی به ازدواج درآورند به این هدف نخواهند رسید ولی اگر یکدیگر را به‌خاطر دین و ایمانشان انتخاب کنند خدای عزوجل هم زیبایی  و هم ثروت را به هر دوی آنها خواهد داد.

اصل آرایش و زینت برای همسر

برای زن در رسیدگی به وضع ظاهریش به‌خاطر همسرش سزاوار نیست که به خود و سر و وضعش نرسد ولو اینکه گردنبندی را در گردن خویش بیاویزد و نیز پسندیده نیست که دستش را بدون رنگ رها کند ولو اینکه مختصر حنایی بگذارد گرچه سالخورده باشد.

 

 

عبادت در خانه و مأنوس نمودن اطفال با عبادت

امام مجتبی «علیه السلام» می‌فرماید مادرم حضرت فاطمه «علیها السلام» را دیدم که شب جمعه در محراب خویش به عبادت ایستاده و پیوسته در رکوع و سجود بود تا آنکه سپیده صبح بردمید و از او می‌شنیدم که برای مردان و زنان مؤمن دعا می‌کرد و نامشان را بر زبان جاری می‌ساخت ولی برای خویش هیچ دعا نمی‌کرد، پس به او گفتم ای مادر! چرا همانگونه که برای دیگران دعا می‌کنی برای خود دعا نمی‌کنی؟فرمود: ای پسرم! نخست باید همسایگان را دریافت و دعا نمود آنگاه به خانه و اهل خانه پرداخت . 

اختصاص اطاقی برای عبادت در خانه

یکی از دستورات اسلام رعایت آداب دینی در خانه و انجام فرایض و مستحبات دینی در محیط و فضای خانه است. خواندن قرآن در خانه، گفتن اذان، خواندن نمازهای مستحبی مخصوصاً نماز شب در خانه از مواردی است که اسلام بر آن تأکید داشته اساختصاص مکانی برای عبادت و نماز در خانه بخشی از توصیه های اسلام در این‌خصوص است. 

اصل جهادی بودن همه اعضاء و فدائی دادن برای اسلام

خانه حضرت فاطمه «علیها السلام» تجلی گاه جهاد اسلامی، تربیت مجاهدین خط مقدم جبهه نبرد و مأنوس با مبارزه شمشیر، میدان جنگ، خون، شهادت، زخم برداشتن و دفاع از اسلام بود صاحب ذوالفقار همسر حضرت فاطمه «علیها السلام»، حمزه سیدالشهداء عموی او، امام حسن مجتبی «علیه السلام» و امام حسین «علیه السلام» آفریننده بزرگترین حماسه‌های تاریخی، فرزندان او هستند. که خداوند متعال فرمود:فَضَّلَ اللَّهُ الْمجاهِدینَ عَلَی الْقاعِدینَ اَجْراً عَظیماًخدا برتری داده است مقام مجاهدین و رزم‌آوران را بر مرفهین و نشستگان

 

اصل ارتباط خانه با مسجد و آشنا نمودن فرزندان با مسجد

خانه حضرت فاطمه «س» و حضرت علی «ع» در کنار مسجد پیامبر«صلی الله علیه وآله» بود و درب آن نیز به مسجد باز می‌شد.

 

علم دوستی همه اعضاء خانواده

یکی از ارزشهای مهم اسلامی و انسانی علم و دانش و تلاش برای کسب معرفت دینی و اشاعه فرهنگ علم دوستی در بین دیگران است. همه اعضاء خانواده حضرت زهرا«علیها السلام» بعنوان گنجینه‌های علم خدا، آشنا با علوم و تفسیر قرآن و عارف به احادیث پپامبر بودند برای آنان علم ارزش ویژه دارد. 

 

محنت پذیری همه اعضاء خانواده

همه اعضاء خانواده حضرت فاطمه زهرا«علیها السلام» محنت‌پذیر و آبدیده و آماده چشیدن رنجها در مسیر اسلام بودند. انواع اذیتهای اجتماعی و آزارها و کمبودهای مختلف را در جهت تکمیل شخصیت خود و در دفاع ازحدود اسلام و آرمانهای پیامبر«صلی الله علیه وآله» به خود خریدند.

دفاع از ارزشها از طریق خطابه و تسلط بر ادبیات و شعر در همه اعضاء خانواده

یکی از امتیازات آل یس قدرت بیان، شیرینی کلام و غنای کلامی آنان است. از حضرت علی «علیه السلام»  تا ام‌کلثوم، همه و همه خطبه‌های شیرین علمی و بلیغ دارند و در موقع لزوم در مقام خطابه به عنوان برترین خطبا و سخنرانان، عالی‌ترین بیانات را داشته‌اند.

 

 شجاعت و دلیری همه اعضاءشجاعت یکی از چهار ضلع مهم فضائل بزرگ اخلاقی است چرا که اصول اخلاقی مهم شامل چهار عنوان شجاعت، عدالت، عفت و حکمت می‌باشد.خاندان اهل‌بیت همچنانکه در باب عدالت عفت و حکمت عالی‌ترین مدارج را دارا می‌باشند در احراز صفت شجاعت هم بالاترین و کاملترین آن را بهره‌مندند.

 

 

عشق و عاطفه و مهربانی همه اعضاء به یکدیگر

انسانهای کامل در تمام ابعاد وجودی به کمال رسیده و در هر جهت عالیترین رتبه را احراز نموده‌اند خاندان حضرت فاطمه زهرا«علیها السلام» به‌عنوان کاملترین انسانها از جهت عاطفی و محبت‌ورزی به یکدیگر خالص‌ترین و بیشترین محبتها و عشقها را داشتند. 

انضباط و آدابی بودن زندگی فاطمه و خاندان او

یکی از آثار و فوائد مهم اعتقاد دینی  مؤدب شدن انسان به مجموعه‌ای از آداب و قوانین برای انجام اعمال زندگی است یک فرد متدین همه رفتارهایش دارای قانونمندی دینی است. خواب، خوراک، کلام، نظافت، خانه‌داری و همه شئون او دارای انضباط خاص قانونی است. حضرت فاطمه زهرا«علیها السلام» بعنوان نمونه کامل یک زن مسلمان و یک الگوی تمام عیار انسانی انضباط خاص را بر زندگی حاکم نموده بود و آداب خاصی بر زندگی ایشان حاکم بود و نیز به آن توصیه می‌نمودند.

 تهیه شده توسط : زهرا احمدلواصول حاکم بر زندگی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)
اصل مشارکت در امور زندگی
یکی از اصول حاکم بر زندگی حضرت فاطمه زهرا «علیها السلام» مشارکت و تعاون در همه مراحل و همه ابعاد گوناگون زندگی می‌باشد علی «علیه السلام» بچه‌داری می‌کرد، فاطمه «علیها السلام» نان می‌پخت و یا گندم آسیاب می‌کرد، علی «علیه السلام» به جهاد می‌رفت و زخم برمی‌داشت فاطمه «علیها السلام» زخمهای او را درمان می‌کرد و شمشیر او را می‌شست، علی«علیه السلام» از مکه به‌سوی مدینه هجرت می‌کرد و فاطمه «علیها السلام» هم به همراه او هجرت را انتخاب می‌نمود.